▼
PIKC NMV Emīla Dārziņa mūzikas skola ir ne tikai izcilu solistu kalve. Liela nozīme jauno mūziķu profesionālajā izaugsmē ir arī kolektīvās muzicēšanas prasmju attīstīšanai. Viens no nozīmīgākajiem EDMS kolektīviem ir EDMS Simfoniskais orķestris, kuram ir sena vēsture un nozīmīga vieta jauno topošo mūziķu pirmajiem soļiem izpratnē par muzicēšanu simfoniskajā orķestrī.
Emīla Dārziņa mūzikas skolas audzēkņu simfoniskā orķestra darbība aizsākusies 1949. gadā, tā organizētājs un pirmais diriģents bija Dmitrijs Kuļkovs – konservatorijas alta un stīgu kvarteta klases docents. Savulaik orķestri vadījuši tādi sava aroda meistari kā Jānis Hunhens, Arvīds Zvagulis (seniors), Vasilijs Sinaiskis u.c. 70. gados orķestra nozīme izglītības darbā nedaudz mazinājās (nozīmīgāki bija skolas vijolnieku ansambļi), to kamersastāvā kādu laiku vadīja pazīstamais Latvijas Valsts filharmonijas kamerorķestra diriģents Tovijs Lifšics. Simfoniskais orķestris tika atjaunots 1991. gadā, kad diriģenta amatā tika aicināts Mendelis Bašs, pēc viņa orķestri kādu laiku vada Māris Kupčs, bet 1993./1994.mācību gadā tā galvenais diriģents bija Normunds Vaicis.
Nozīmīgu ieguldījumu EDMS simfoniskā orķestra attīstībā devuši arī tādi Latvijas profesionālie diriģenti kā Viesturs Gailis, Jānis Zirnis, Normunds Dreģis, Mārtiņš Bergs, Andris Veismanis, Guntis Kuzma.
Kopš 2017. gada EDMS simfoniskā orķestra galvenais diriģents ir Andris Vecumnieks un tieši viņa vadībā pēdējos gados EDMS simfoniskais orķestris kļuvis par skolas spilgtu vizītkarti, regulāri sniedzot pārdomātus un nozīmīgus koncertus Rīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī ārzemēs. Simfoniskā orķestra spēles apguve kļuvusi par skolas profesionālās izglītības programmas ļoti svarīgu sastāvdaļu, un, neskatoties un mainīgo sastāvu, orķestra mākslinieciskais līmenis ir audzis, uzstādot arvien augstākus mērķus.
Veiksmīgajā sadarbībā ar orķestra galveno diriģentu un EDMS vadītāju Ivetu Dreiblati īstenoti gan vietēja, gan starptautiska mēroga nozīmīgi projekti un koncerti. Orķestra projektus regulāri atbalsta LR Kultūras ministrija un Latvijas Valsts kultūrkapitāla fonds.
Skolas simfoniskajā orķestrī muzicē visu vidusskolas kursu un, ja nepieciešams, arī 5. – 9. klašu audzēkņi. Mācību gada laikā orķestris iestudē vismaz trīs atšķirīgas programmas. Orķestra repertuārā ir gan baroka, klasicisma un romantisma mūzika, gan arī 20. gadsimta Rietumeiropas komponistu, kā arī latviešu skaņražu lielas un mazas formas darbi. EDMS simfoniskā orķestra programmās tiek iekļauti skaņdarbi ar solistiem. Tā mērķis ir talantīgākajiem skolas audzēkņiem sniegt iespēju iegūt pieredzi solo skaņdarbu atskaņošanā ar orķestri. Pēdējos gados orķestris kā solo izpildītājus aicina arī izcilus profesionālos mūziķus, pārsvarā EDMS absolventus, lai orķestris gūtu pieredzi strādāt kopā arī augstas raudzes mūziķiem – solistiem. Tā, piemēram, skolas organizētajos labdarības koncertu sērijas “Mana pirmā skatuve” koncertos un skolas pastāvēšanas 75 gadu jubilejas koncertā “RESTART-75” orķestris muzicēja kopā ar tādiem izciliem solistiem – EDMS absolventiem - kā pianistiem Sergeju Osokinu un Andreju Osokinu, Agnesi Egliņu, flautisti Ditu Krenbergu, čellisti Martu Sudrabu, klarnetistu Mārtiņu Circeni, sitaminstrumentālisti Elīnu Endzeli, kontrabasistu Oskaru Bokanovu u.c., bet 2021.gada starptautiskajā simfoniskā orķestra sadarbības projektā Rostokā, Vācijā – ar pasaulslaveno latviešu vijolnieci Baibu Skridi.
Vairākkārtīgi orķestris ar panākumiem viesojies Zviedrijā: gan kā pavadošais orķestris starptautiskajā jauno mūziķu konkursā Unga artister 2001, gan arī ar patstāvīgu programmu. Ir bijusi arī veiksmīga radoša sadarbība ar Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu, ar kuru kopīgi iestudēts Hermaņa Severīna Lēvenšelda balets “Silfīda” un Uģa Prauliņa balets “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši”. Pēdējos gados lieliska sadarbība izveidojusies ar Vāciju – Rostokas Mūzikas un drāmas augstskolas Jauniešu akadēmiju YARO, iestudējot kopīgas simfoniskā orķestra programmas gan Latvijas, gan Vācijas diriģentu vadībā.
Emīla Dārziņa mūzikas skolas audzēkņu simfoniskais orķestris ir stabila, patstāvīga koncertējoša vienība Latvijas mūzikas dzīvē ar 80 gadu ilgu pastāvēšanas vēsturi. Kopš 2021.gada novembra EDMS simfoniskais orķestris ir arī Latvijas Orķestru asociācijas biedrs.